AMBITION CHAMPIONSHIPS 2022
07 January 2022
Ambition Cup Giant Slalom - Men - Run 2
Hinterreit (AUT)
more
-
Giant Slalom
Weather
Snow:
Weather:
Temp Start:
-0,1° C
Temp Finish:
0° C
Race Info
Homologation:
Start:
-
Finish:
-
Length:
-
Gates:
Start Time:
-
Live
Start List
Ranking
Live
BIB
NAME
NATION
CLUB
CATEGORY
Run
190
KELLY Max
AUS
U16
01:01.28
192
OSMANAGIC Lut
BIH
U16
01:03.82
181
WOOD George
GBR
AMB
U16
01:01.58
182
BOZZETTO Augustin
GBR
AMB
U16
01:03.30
193
MILJKOVIC Noah
BIH
U16
01:06.36
177
PENNECK Alexander
GBR
UNQ
U16
DNF
171
COLLYER-TODD Lucas
GBR
PRE
U16
01:05.74
184
MCINTOSH Michael
GBR
AMB
U16
01:06.99
183
PIETRZAK Maximilian
GBR
UNQ
U16
01:07.26
189
DUNN Samuel
GBR
EXL
U16
01:06.03
173
WEEKS Jack
GBR
CDC
U16
01:06.66
178
SADLER Oliver
GBR
UNQ
U16
01:09.41
187
WILLOUGHBY Joseph
GBR
AMB
U16
01:10.66
172
COLLING Alexander
GBR
K
U16
01:07.87
186
ULATOWSKI Jakub
GBR
U16
01:09.29
191
TURNER Sebastian
GBR
CDC
U16
01:09.71
179
COLLING Joshua
GBR
K
U16
01:16.37
185
FOUND Joshua
GBR
PRE
U16
01:18.66
151
VAN DER MEULEN Teun
NED
U14
DNS
152
OUWERKERK Storm
NED
U14
DNS
153
KENDAL Noah
GBR
AMB
U14
01:07.62
154
KELLY Boden
GBR
BRO
U14
01:14.04
155
FABER Ryan
GBR
AMB
U14
01:04.79
156
HUNTER Calum
GBR
AMB
U14
DNF
157
BUTLER Matthew
GBR
BSA
U14
DNF
158
ORZEL Adam
GBR
EXL
U14
01:07.30
159
ADKINS Harrison
GBR
EVO
U14
01:04.60
160
AGAR Edward
GBR
U14
01:23.58
161
MEHIC Anur
BIH
U14
01:06.03
162
HODSON Harri
GBR
U14
01:10.69
163
BROADBENT William
GBR
U14
01:11.87
Start List
NO
BIB
NAME
NATION
CLUB
CATEGORY
Run 1
Diff 1
RK1
Run 2
Diff 2
RK2
TOTAL
1
163
BROADBENT William
GBR
U14
01:08.06
+11.98
25
01:11.87
+10.58
22
02:19.94
2
162
HODSON Harri
GBR
U14
01:04.39
+08.31
21
01:10.69
+09.41
21
02:15.09
3
161
MEHIC Anur
BIH
U14
58.96
+02.88
5
01:06.03
+04.74
9
02:05.00
4
160
AGAR Edward
GBR
U14
01:20.84
+24.76
29
01:23.58
+22.29
26
02:44.43
5
159
ADKINS Harrison
GBR
EVO
U14
58.95
+02.87
4
01:04.60
+03.31
5
02:03.55
6
158
ORZEL Adam
GBR
EXL
U14
01:03.17
+07.09
19
01:07.30
+06.01
14
02:10.48
7
157
BUTLER Matthew
GBR
BSA
U14
01:01.67
+05.59
14
DNF
DNF
8
156
HUNTER Calum
GBR
AMB
U14
01:00.10
+04.02
7
DNF
DNF
9
155
FABER Ryan
GBR
AMB
U14
01:00.71
+04.63
12
01:04.79
+03.51
6
02:05.50
10
154
KELLY Boden
GBR
BRO
U14
01:10.72
+14.65
27
01:14.04
+12.76
23
02:24.77
11
153
KENDAL Noah
GBR
AMB
U14
01:02.34
+06.26
17
01:07.62
+06.33
15
02:09.96
12
152
OUWERKERK Storm
NED
U14
DNS
DNS
DNS
13
151
VAN DER MEULEN Teun
NED
U14
DNS
DNS
DNS
14
185
FOUND Joshua
GBR
PRE
U16
01:12.64
+16.57
28
01:18.66
+17.38
25
02:31.31
15
179
COLLING Joshua
GBR
K
U16
01:09.43
+13.35
26
01:16.37
+15.08
24
02:25.80
16
191
TURNER Sebastian
GBR
CDC
U16
01:05.73
+09.65
24
01:09.71
+08.42
19
02:15.44
17
186
ULATOWSKI Jakub
GBR
U16
01:05.35
+09.27
23
01:09.29
+08.00
17
02:14.64
18
172
COLLING Alexander
GBR
K
U16
01:04.50
+08.42
22
01:07.87
+06.58
16
02:12.37
19
187
WILLOUGHBY Joseph
GBR
AMB
U16
01:03.65
+07.57
20
01:10.66
+09.37
20
02:14.31
20
178
SADLER Oliver
GBR
UNQ
U16
01:02.89
+06.81
18
01:09.41
+08.12
18
02:12.30
21
173
WEEKS Jack
GBR
CDC
U16
01:01.95
+05.87
16
01:06.66
+05.37
11
02:08.62
22
189
DUNN Samuel
GBR
EXL
U16
01:01.86
+05.79
15
01:06.03
+04.75
8
02:07.90
23
183
PIETRZAK Maximilian
GBR
UNQ
U16
01:01.45
+05.37
13
01:07.26
+05.97
13
02:08.71
24
184
MCINTOSH Michael
GBR
AMB
U16
01:00.64
+04.56
11
01:06.99
+05.70
12
02:07.63
25
171
COLLYER-TODD Lucas
GBR
PRE
U16
01:00.53
+04.45
10
01:05.74
+04.45
7
02:06.28
26
177
PENNECK Alexander
GBR
UNQ
U16
01:00.41
+04.33
9
DNF
DNF
27
193
MILJKOVIC Noah
BIH
U16
01:00.26
+04.18
8
01:06.36
+05.07
10
02:06.63
28
182
BOZZETTO Augustin
GBR
AMB
U16
59.41
+03.34
6
01:03.30
+02.01
3
02:02.72
29
181
WOOD George
GBR
AMB
U16
58.71
+02.63
3
01:01.58
+00.29
2
02:00.29
30
192
OSMANAGIC Lut
BIH
U16
58.54
+02.46
2
01:03.82
+02.53
4
02:02.37
31
190
KELLY Max
AUS
U16
56.07
0.00
1
01:01.28
0.00
1
01:57.36
Event Ranking
RNK
BIB
NAME
NATION
CLUB
CATEGORY
Run 1
Run 2
TOTAL
DIFF
1
190
KELLY Max
AUS
U16
56.07
01:01.28
01:57.36
0.00
2
181
WOOD George
GBR
AMB
U16
58.71
01:01.58
02:00.29
+02.93
3
192
OSMANAGIC Lut
BIH
U16
58.54
01:03.82
02:02.37
+05.00
4
182
BOZZETTO Augustin
GBR
AMB
U16
59.41
01:03.30
02:02.72
+05.35
5
159
ADKINS Harrison
GBR
EVO
U14
58.95
01:04.60
02:03.55
+06.19
6
161
MEHIC Anur
BIH
U14
58.96
01:06.03
02:05.00
+07.63
7
155
FABER Ryan
GBR
AMB
U14
01:00.71
01:04.79
02:05.50
+08.14
8
171
COLLYER-TODD Lucas
GBR
PRE
U16
01:00.53
01:05.74
02:06.28
+08.91
9
193
MILJKOVIC Noah
BIH
U16
01:00.26
01:06.36
02:06.63
+09.26
10
184
MCINTOSH Michael
GBR
AMB
U16
01:00.64
01:06.99
02:07.63
+10.26
11
189
DUNN Samuel
GBR
EXL
U16
01:01.86
01:06.03
02:07.90
+10.54
12
173
WEEKS Jack
GBR
CDC
U16
01:01.95
01:06.66
02:08.62
+11.25
13
183
PIETRZAK Maximilian
GBR
UNQ
U16
01:01.45
01:07.26
02:08.71
+11.34
14
153
KENDAL Noah
GBR
AMB
U14
01:02.34
01:07.62
02:09.96
+12.59
15
158
ORZEL Adam
GBR
EXL
U14
01:03.17
01:07.30
02:10.48
+13.11
16
178
SADLER Oliver
GBR
UNQ
U16
01:02.89
01:09.41
02:12.30
+14.93
17
172
COLLING Alexander
GBR
K
U16
01:04.50
01:07.87
02:12.37
+15.00
18
187
WILLOUGHBY Joseph
GBR
AMB
U16
01:03.65
01:10.66
02:14.31
+16.94
19
186
ULATOWSKI Jakub
GBR
U16
01:05.35
01:09.29
02:14.64
+17.27
20
162
HODSON Harri
GBR
U14
01:04.39
01:10.69
02:15.09
+17.72
21
191
TURNER Sebastian
GBR
CDC
U16
01:05.73
01:09.71
02:15.44
+18.07
22
163
BROADBENT William
GBR
U14
01:08.06
01:11.87
02:19.94
+22.57
23
154
KELLY Boden
GBR
BRO
U14
01:10.72
01:14.04
02:24.77
+27.41
24
179
COLLING Joshua
GBR
K
U16
01:09.43
01:16.37
02:25.80
+28.44
25
185
FOUND Joshua
GBR
PRE
U16
01:12.64
01:18.66
02:31.31
+33.95
26
160
AGAR Edward
GBR
U14
01:20.84
01:23.58
02:44.43
+47.06
151
VAN DER MEULEN Teun
NED
U14
DNS
DNS
DNS
152
OUWERKERK Storm
NED
U14
DNS
DNS
DNS
174
MENZIES Ian
GBR
AMB
U16
DNF
DNF
175
BROWN George
GBR
EVO
U16
DNF
DNF
176
BLACK Harry
GBR
U16
DNF
DNF
180
PHILLIPS Daniel
GBR
EVO
U16
DNF
DNF
188
WHITNELL MONK Indio
GBR
SMK
U16
DNF
DNF
156
HUNTER Calum
GBR
AMB
U14
01:00.10
DNF
DNF
157
BUTLER Matthew
GBR
BSA
U14
01:01.67
DNF
DNF
177
PENNECK Alexander
GBR
UNQ
U16
01:00.41
DNF
DNF