AMBITION CHAMPIONSHIPS 2020
03 January 2020
Ambition Cup Slalom - Men - Run 2
Hinterreit (AUT)
more
Hinterreith West
-
Slalom
Weather
Snow:
Firm
Weather:
Clear
Temp Start:
-5° C
Temp Finish:
-5° C
Race Info
Homologation:
9966/12/10
Start:
1080m
Finish:
930m
Length:
-
Gates:
52 (51)
Start Time:
14:00 (local)
Race Complete
Live
Start List
Ranking
Live
BIB
NAME
NATION
CLUB
CATEGORY
Run
170
PYE Ryan
GBR
AMB
U16
DNF
173
KADRNKA Markus
GBR
AMB
U16
43.43
166
BAGGALEY Fraser
GBR
EVO
U16
44.34
164
TUBBS Charlie
GBR
BRP
U18
46.10
179
KELLY James
AUS
U16
44.25
168
METHERINGHAM Zachary
GBR
EVO
U16
46.90
180
WOODS Sam
NZL
U16
45.46
163
STANWAY Kayne
GBR
AMB
U16
47.11
176
HODGE Ryrie
GBR
ATC
U16
DNF
172
PARKER Travis
GBR
AMB
U16
48.39
169
ALDRIDGE-BATE Ben
GBR
SPR
U16
48.95
181
WHITELEY Sebastian
AUS
U16
DNF
167
STANLEY Harvey
GBR
PRE
U16
51.14
171
FURSE-COPE Jack
GBR
BRP
U16
51.78
182
AMINAZAD Arya
AUS
U16
52.66
186
ELLIOTT Jacob
AUS
U16
54.06
185
GROLLO Julian
AUS
U16
54.72
183
TURNER Cody
AUS
U16
DNF
175
AINSWORTH Richard
GBR
U16
49.58
141
GARLICK Thomas
GBR
BRP
U14
56.17
142
WILLOUGHBY Joseph
GBR
PRE
U14
01:09.38
143
KADRNKA Tobias
GBR
SPR
U14
53.75
144
PENNECK Alexander
GBR
PRE
U14
56.89
145
COLLYER-TODD Lucas
GBR
SPR
U14
01:00.93
146
PHILLIPS Daniel
GBR
EVO
U14
52.88
147
HODGE Brodie
GBR
ATC
U14
56.68
148
GILLETT Matthew
GBR
SPR
U14
50.09
149
SALTER Finley
GBR
SPR
U14
56.08
150
WARD-BOPP James
GBR
SCI
U14
DNF
151
PIETRZAK Maximilian
GBR
AMB
U14
56.33
152
PARTON Lewis
GBR
AMB
U14
50.45
153
MICKEL Jenson
GBR
AMB
U14
DNF
154
VIDRI Dante Adam
GBR
CDC
U14
DNF
155
ULATOWSKI Jakub
GBR
CHT
U14
01:02.03
156
TEPLOV Artemii
GBR
EVO
U14
55.24
157
COOPER Charlie
GBR
ESX
U14
01:04.89
158
CROSSLEY COOKE George
GBR
U14
01:01.68
159
MENZIES Ian
GBR
AMB
U14
51.44
160
WOOD George
GBR
AMB
U14
52.70
161
MCGOWN Zak
AUS
U14
52.80
162
KELLY Maximilian
AUS
U14
50.31
Start List
NO
BIB
NAME
NATION
CLUB
CATEGORY
Run 1
Diff 1
RK1
Run 2
Diff 2
RK2
TOTAL
1
162
KELLY Maximilian
AUS
U14
52.10
+09.59
24
50.31
+06.88
12
01:42.42
2
161
MCGOWN Zak
AUS
U14
54.18
+11.68
29
52.80
+09.37
19
01:46.99
3
160
WOOD George
GBR
AMB
U14
51.94
+09.43
23
52.70
+09.27
18
01:44.64
4
159
MENZIES Ian
GBR
AMB
U14
51.37
+08.87
20
51.44
+08.01
15
01:42.82
5
158
CROSSLEY COOKE George
GBR
U14
DNF
01:01.68
+18.24
31
DNF
6
157
COOPER Charlie
GBR
ESX
U14
01:05.09
+22.59
34
01:04.89
+21.46
33
02:09.98
7
156
TEPLOV Artemii
GBR
EVO
U14
54.01
+11.51
27
55.24
+11.81
24
01:49.26
8
155
ULATOWSKI Jakub
GBR
CHT
U14
01:02.22
+19.72
32
01:02.03
+18.59
32
02:04.25
9
154
VIDRI Dante Adam
GBR
CDC
U14
49.62
+07.11
15
DNF
DNF
10
153
MICKEL Jenson
GBR
AMB
U14
53.23
+10.73
25
DNF
DNF
11
152
PARTON Lewis
GBR
AMB
U14
49.15
+06.65
14
50.45
+07.02
13
01:39.61
12
151
PIETRZAK Maximilian
GBR
AMB
U14
01:04.62
+22.12
33
56.33
+12.90
27
02:00.96
13
150
WARD-BOPP James
GBR
SCI
U14
DNF
DNF
DNF
14
149
SALTER Finley
GBR
SPR
U14
55.12
+12.62
30
56.08
+12.65
25
01:51.21
15
148
GILLETT Matthew
GBR
SPR
U14
50.27
+07.76
16
50.09
+06.66
11
01:40.37
16
147
HODGE Brodie
GBR
ATC
U14
DNF
56.68
+13.24
28
DNF
17
146
PHILLIPS Daniel
GBR
EVO
U14
50.99
+08.48
18
52.88
+09.45
20
01:43.87
18
145
COLLYER-TODD Lucas
GBR
SPR
U14
51.85
+09.35
22
01:00.93
+17.49
30
01:52.78
19
144
PENNECK Alexander
GBR
PRE
U14
DNF
56.89
+13.45
29
DNF
20
143
KADRNKA Tobias
GBR
SPR
U14
51.61
+09.10
21
53.75
+10.31
21
01:45.36
21
142
WILLOUGHBY Joseph
GBR
PRE
U14
01:05.89
+23.39
36
01:09.38
+25.94
34
02:15.27
22
141
GARLICK Thomas
GBR
BRP
U14
DNF
56.17
+12.73
26
DNF
23
175
AINSWORTH Richard
GBR
U16
01:05.62
+23.12
35
49.58
+06.14
10
01:55.21
24
183
TURNER Cody
AUS
U16
56.00
+13.49
31
DNF
DNF
25
185
GROLLO Julian
AUS
U16
54.18
+11.68
28
54.72
+11.29
23
01:48.91
26
186
ELLIOTT Jacob
AUS
U16
53.34
+10.84
26
54.06
+10.62
22
01:47.41
27
182
AMINAZAD Arya
AUS
U16
51.02
+08.52
19
52.66
+09.22
17
01:43.68
28
171
FURSE-COPE Jack
GBR
BRP
U16
50.65
+08.15
17
51.78
+08.35
16
01:42.44
29
167
STANLEY Harvey
GBR
PRE
U16
48.56
+06.06
13
51.14
+07.71
14
01:39.71
30
181
WHITELEY Sebastian
AUS
U16
48.35
+05.85
12
DNF
DNF
31
169
ALDRIDGE-BATE Ben
GBR
SPR
U16
47.34
+04.84
11
48.95
+05.52
9
01:36.30
32
172
PARKER Travis
GBR
AMB
U16
46.98
+04.48
10
48.39
+04.96
8
01:35.38
33
176
HODGE Ryrie
GBR
ATC
U16
46.50
+03.99
9
DNF
DNF
34
163
STANWAY Kayne
GBR
AMB
U16
45.96
+03.46
8
47.11
+03.68
7
01:33.08
35
180
WOODS Sam
NZL
U16
45.30
+02.80
7
45.46
+02.03
4
01:30.77
36
168
METHERINGHAM Zachary
GBR
EVO
U16
45.29
+02.79
6
46.90
+03.46
6
01:32.19
37
179
KELLY James
AUS
U16
44.60
+02.10
5
44.25
+00.82
2
01:28.86
38
164
TUBBS Charlie
GBR
BRP
U18
43.95
+01.45
4
46.10
+02.66
5
01:30.06
39
166
BAGGALEY Fraser
GBR
EVO
U16
43.55
+01.05
3
44.34
+00.91
3
01:27.90
40
173
KADRNKA Markus
GBR
AMB
U16
43.28
+00.78
2
43.43
0.00
1
01:26.72
41
170
PYE Ryan
GBR
AMB
U16
42.50
0.00
1
DNF
DNF
Event Ranking
RNK
BIB
NAME
NATION
CLUB
CATEGORY
Run 1
Run 2
TOTAL
DIFF
1
173
KADRNKA Markus
GBR
AMB
U16
43.28
43.43
01:26.72
0.00
2
166
BAGGALEY Fraser
GBR
EVO
U16
43.55
44.34
01:27.90
+01.18
3
179
KELLY James
AUS
U16
44.60
44.25
01:28.86
+02.14
4
164
TUBBS Charlie
GBR
BRP
U18
43.95
46.10
01:30.06
+03.34
5
180
WOODS Sam
NZL
U16
45.30
45.46
01:30.77
+04.05
6
168
METHERINGHAM Zachary
GBR
EVO
U16
45.29
46.90
01:32.19
+05.47
7
163
STANWAY Kayne
GBR
AMB
U16
45.96
47.11
01:33.08
+06.36
8
172
PARKER Travis
GBR
AMB
U16
46.98
48.39
01:35.38
+08.66
9
169
ALDRIDGE-BATE Ben
GBR
SPR
U16
47.34
48.95
01:36.30
+09.58
10
152
PARTON Lewis
GBR
AMB
U14
49.15
50.45
01:39.61
+12.89
11
167
STANLEY Harvey
GBR
PRE
U16
48.56
51.14
01:39.71
+12.99
12
148
GILLETT Matthew
GBR
SPR
U14
50.27
50.09
01:40.37
+13.65
13
162
KELLY Maximilian
AUS
U14
52.10
50.31
01:42.42
+15.70
14
171
FURSE-COPE Jack
GBR
BRP
U16
50.65
51.78
01:42.44
+15.72
15
159
MENZIES Ian
GBR
AMB
U14
51.37
51.44
01:42.82
+16.10
16
182
AMINAZAD Arya
AUS
U16
51.02
52.66
01:43.68
+16.96
17
146
PHILLIPS Daniel
GBR
EVO
U14
50.99
52.88
01:43.87
+17.15
18
160
WOOD George
GBR
AMB
U14
51.94
52.70
01:44.64
+17.92
19
143
KADRNKA Tobias
GBR
SPR
U14
51.61
53.75
01:45.36
+18.64
20
161
MCGOWN Zak
AUS
U14
54.18
52.80
01:46.99
+20.27
21
186
ELLIOTT Jacob
AUS
U16
53.34
54.06
01:47.41
+20.69
22
185
GROLLO Julian
AUS
U16
54.18
54.72
01:48.91
+22.19
23
156
TEPLOV Artemii
GBR
EVO
U14
54.01
55.24
01:49.26
+22.54
24
149
SALTER Finley
GBR
SPR
U14
55.12
56.08
01:51.21
+24.49
25
145
COLLYER-TODD Lucas
GBR
SPR
U14
51.85
01:00.93
01:52.78
+26.06
26
175
AINSWORTH Richard
GBR
U16
01:05.62
49.58
01:55.21
+28.49
27
151
PIETRZAK Maximilian
GBR
AMB
U14
01:04.62
56.33
02:00.96
+34.24
28
155
ULATOWSKI Jakub
GBR
CHT
U14
01:02.22
01:02.03
02:04.25
+37.53
29
157
COOPER Charlie
GBR
ESX
U14
01:05.09
01:04.89
02:09.98
+43.26
30
142
WILLOUGHBY Joseph
GBR
PRE
U14
01:05.89
01:09.38
02:15.27
+48.55
177
PARTYKA Joe
GBR
HEM
U16
DNS
DNS
178
HINES Hugo
AUS
U16
DNS
DNS
184
WILSON Oliver
AUS
U16
DNS
DNS
141
GARLICK Thomas
GBR
BRP
U14
DNF
56.17
DNF
144
PENNECK Alexander
GBR
PRE
U14
DNF
56.89
DNF
147
HODGE Brodie
GBR
ATC
U14
DNF
56.68
DNF
150
WARD-BOPP James
GBR
SCI
U14
DNF
DNF
DNF
158
CROSSLEY COOKE George
GBR
U14
DNF
01:01.68
DNF
165
CILOGLU Can Spencer
GBR
PRE
U16
DNF
DNF
174
MUNRO Gregor
GBR
AMB
U16
DNF
DNF
187
HOUGHTON James
AUS
U16
DNF
DNF
153
MICKEL Jenson
GBR
AMB
U14
53.23
DNF
DNF
154
VIDRI Dante Adam
GBR
CDC
U14
49.62
DNF
DNF
170
PYE Ryan
GBR
AMB
U16
42.50
DNF
DNF
176
HODGE Ryrie
GBR
ATC
U16
46.50
DNF
DNF
181
WHITELEY Sebastian
AUS
U16
48.35
DNF
DNF
183
TURNER Cody
AUS
U16
56.00
DNF
DNF