DELANCY GB ALPINE CHAMPIONSHIPS 2019
02 April 2019
NC Super G - Men
Tignes (FRA)
more
Lognan
-
Super G
Weather
Snow:
Weather:
Temp Start:
-0,1° C
Temp Finish:
0° C
Race Info
Homologation:
12667/12/17
Start:
2662m
Finish:
2105m
Length:
1960m
Gates:
45 (40)
Start Time:
09:30 (local)
Live
Start List
Ranking
Live
BIB
NAME
NATION
CLUB
CATEGORY
Run
74
FIELDER Howard
GBR
RAF
Mast-A
01:37.99
73
CLARKE Robert
GBR
Mast-A
01:36.22
72
BESSELAAR Tobias
NED
U18
01:42.32
71
RICHARDS Alexandre
GBR
BSA
U18
01:38.31
70
LUCAS Oliver
GBR
CDC
U18
01:40.82
69
FRYERS Toby
GBR
BSA
U18
01:37.13
68
WATERMAN Sam
NED
U18
01:38.55
67
GRAND Hayden
GBR
U30
01:32.10
66
DE POURTALES Louis
GBR
BSA
U18
01:36.83
65
SHEPHERD Calum
GBR
ASC
U21
01:37.07
64
FLUCK Adam
GBR
SPR
U18
DNF
63
PINI Max
GBR
AMB
U18
Started
62
HAY Adam
GBR
BSA
U18
DNF
60
GILLETT James
GBR
AMB
U18
01:34.00
59
WINDEN VAN Niels
NED
U18
DNF
58
PETRUK Nazariy
UKR
U21
Started
57
WALKER UTHEIM Harald
GBR
U18
Started
56
ABRISHAMI Diaco
GBR
BSA
U18
DNF
55
DOYLE Jake
GBR
BSA
U18
DNS
54
MOYNIHAN Nicholas
GBR
U30
01:29.04
53
HUDSON Tom
GBR
BSA
U18
Started
52
RANKIN Charles
GBR
AMB
U18
DNF
51
GUIGONNET Edouard
GBR
U18
01:28.54
18
MATHIS Andreas
AUT
U30
01:27.15
50
CHOMARAT Tom
FRA
U18
01:30.20
49
CUNNINGHAM Jack
GBR
EVO
U18
DNF
48
KOPECKY Adam
CZE
U18
Started
47
KRABSHUIS Noah
NED
U21
01:32.23
46
KUWALL Duncan
GBR
SSC
U21
01:29.75
45
BRUNO Benjamin
GBR
BSA
U21
DNF
44
HOLMES Robert
GBR
EVO
U18
DNF
43
WILLS Angus
GBR
EVO
U21
01:28.46
42
BUTTERWORTH Thomas
GBR
EVO
U18
01:30.90
41
KICK Euan
GBR
ATC
U30
DNF
40
BASTARD Edouard
FRA
U18
01:29.25
39
BORLET Quentin
FRA
U21
01:27.87
38
ESTIENNE Quentin
FRA
U21
DNF
37
POTH Robert
GBR
HEM
U30
01:26.84
36
MILATA Jiri
CZE
U21
01:29.32
35
BESSON Victor
FRA
C.S Courchevel
U21
01:26.86
34
BIBOLLET Joseph
FRA
U21
Started
33
COLLOMBET Ryan
FRA
U21
01:26.13
32
VINTER Owen
GBR
AMB
U18
01:26.66
31
KOULA Jan
CZE
U21
01:27.23
30
PICCARD Daron
FRA
U30
DNF
29
BANFI Pablo
FRA
Cs Les saisies
U18
01:26.85
28
PASQUIER Thomas
FRA
U21
01:25.48
27
INNES Iain
GBR
SSC
U21
01:24.77
26
KOVBASNYUK Ivan
UKR
U30
DNS
25
PAGET Ambroise
FRA
U21
01:27.29
24
REVIL Patrice
ITA
U21
DNF
23
VOLGGER Thomas
AUT
U21
01:25.36
22
GAYDON CURTILLET Victor
FRA
U21
01:25.58
21
FAVRE Guerlain
FRA
C.S COURCHEVEL
U21
01:24.18
20
COTTINEAU Vito
FRA
U30
01:25.45
19
STEUDLE Roy-Alexander
GBR
U30
01:25.05
17
ZAZZARO Giovanni
ITA
U21
01:27.13
16
KLUFTS Evan
FRA
U30
01:23.68
15
CAILLOT Ken
FRA
U21
01:24.96
14
ETXEZARRETA Adur
ESP
U30
Started
13
TOMASONI Federico
ITA
U30
01:25.69
12
ZAZZI Pietro
ITA
U30
01:24.46
11
PFANNHAUSER Stefan
AUT
U21
Started
10
FIVEL Sacha
FRA
U21
Started
9
PERRIER Lucas
FRA
U30
01:23.16
8
TUAIRE Louis
FRA
U21
DNF
7
PERRIER Paul
FRA
U30
Started
6
PICCARD Roy
FRA
U30
01:23.65
5
GOWER Jack
GBR
SPR
U30
DNF
4
ARNAUD Baptiste
FRA
U30
01:24.76
3
SCHULLER Victor
FRA
U30
01:23.24
2
DE VETTORI Matteo
ITA
U30
DNS
1
ALPHAND Nils
FRA
U30
01:23.55
Start List
NO
BIB
NAME
NATION
CLUB
CATEGORY
Run
Diff
RK
1
1
ALPHAND Nils
FRA
U30
01:23.55
+00.39
3
2
2
DE VETTORI Matteo
ITA
U30
DNS
3
3
SCHULLER Victor
FRA
U30
01:23.24
+00.08
2
4
4
ARNAUD Baptiste
FRA
U30
01:24.76
+01.60
8
5
5
GOWER Jack
GBR
SPR
U30
DNF
6
6
PICCARD Roy
FRA
U30
01:23.65
+00.49
4
7
7
PERRIER Paul
FRA
U30
DNF
8
8
TUAIRE Louis
FRA
U21
DNF
9
9
PERRIER Lucas
FRA
U30
01:23.16
0.00
1
10
10
FIVEL Sacha
FRA
U21
DNF
11
11
PFANNHAUSER Stefan
AUT
U21
DNF
12
12
ZAZZI Pietro
ITA
U30
01:24.46
+01.30
7
13
13
TOMASONI Federico
ITA
U30
01:25.69
+02.53
16
14
14
ETXEZARRETA Adur
ESP
U30
DNF
15
15
CAILLOT Ken
FRA
U21
01:24.96
+01.80
10
16
16
KLUFTS Evan
FRA
U30
01:23.68
+00.52
5
17
17
ZAZZARO Giovanni
ITA
U21
01:27.13
+03.97
22
18
18
MATHIS Andreas
AUT
U30
01:27.15
+03.99
23
19
19
STEUDLE Roy-Alexander
GBR
U30
01:25.05
+01.88
11
20
20
COTTINEAU Vito
FRA
U30
01:25.45
+02.29
13
21
21
FAVRE Guerlain
FRA
C.S COURCHEVEL
U21
01:24.18
+01.02
6
22
22
GAYDON CURTILLET Victor
FRA
U21
01:25.58
+02.42
15
23
23
VOLGGER Thomas
AUT
U21
01:25.36
+02.20
12
24
24
REVIL Patrice
ITA
U21
DNF
25
25
PAGET Ambroise
FRA
U21
01:27.29
+04.13
25
26
26
KOVBASNYUK Ivan
UKR
U30
DNS
27
27
INNES Iain
GBR
SSC
U21
01:24.77
+01.61
9
28
28
PASQUIER Thomas
FRA
U21
01:25.48
+02.32
14
29
29
BANFI Pablo
FRA
Cs Les saisies
U18
01:26.85
+03.69
20
30
30
PICCARD Daron
FRA
U30
DNF
31
31
KOULA Jan
CZE
U21
01:27.23
+04.07
24
32
32
VINTER Owen
GBR
AMB
U18
01:26.66
+03.50
18
33
33
COLLOMBET Ryan
FRA
U21
01:26.13
+02.97
17
34
34
BIBOLLET Joseph
FRA
U21
DNF
35
35
BESSON Victor
FRA
C.S Courchevel
U21
01:26.86
+03.70
21
36
36
MILATA Jiri
CZE
U21
01:29.32
+06.16
31
37
37
POTH Robert
GBR
HEM
U30
01:26.84
+03.68
19
38
38
ESTIENNE Quentin
FRA
U21
DNF
39
39
BORLET Quentin
FRA
U21
01:27.87
+04.70
26
40
40
BASTARD Edouard
FRA
U18
01:29.25
+06.09
30
41
41
KICK Euan
GBR
ATC
U30
DNF
42
42
BUTTERWORTH Thomas
GBR
EVO
U18
01:30.90
+07.74
34
43
43
WILLS Angus
GBR
EVO
U21
01:28.46
+05.30
27
44
44
HOLMES Robert
GBR
EVO
U18
DNF
45
45
BRUNO Benjamin
GBR
BSA
U21
DNF
46
46
KUWALL Duncan
GBR
SSC
U21
01:29.75
+06.59
32
47
47
KRABSHUIS Noah
NED
U21
01:32.23
+09.07
36
48
48
KOPECKY Adam
CZE
U18
DNF
49
49
CUNNINGHAM Jack
GBR
EVO
U18
DNF
50
50
CHOMARAT Tom
FRA
U18
01:30.20
+07.03
33
51
51
GUIGONNET Edouard
GBR
U18
01:28.54
+05.38
28
52
52
RANKIN Charles
GBR
AMB
U18
DNF
53
53
HUDSON Tom
GBR
BSA
U18
DNF
54
54
MOYNIHAN Nicholas
GBR
U30
01:29.04
+05.88
29
55
55
DOYLE Jake
GBR
BSA
U18
DNS
56
56
ABRISHAMI Diaco
GBR
BSA
U18
DNF
57
57
WALKER UTHEIM Harald
GBR
U18
DNF
58
58
PETRUK Nazariy
UKR
U21
DNF
59
59
WINDEN VAN Niels
NED
U18
DNF
60
60
GILLETT James
GBR
AMB
U18
01:34.00
+10.84
37
61
61
OSMOND Cosmo
GBR
BSA
U18
DNF
62
62
HAY Adam
GBR
BSA
U18
DNF
63
63
PINI Max
GBR
AMB
U18
DNF
64
64
FLUCK Adam
GBR
SPR
U18
DNF
65
65
SHEPHERD Calum
GBR
ASC
U21
01:37.07
+13.91
40
66
66
DE POURTALES Louis
GBR
BSA
U18
01:36.83
+13.67
39
67
67
GRAND Hayden
GBR
U30
01:32.10
+08.94
35
68
68
WATERMAN Sam
NED
U18
01:38.55
+15.39
44
69
69
FRYERS Toby
GBR
BSA
U18
01:37.13
+13.97
41
70
70
LUCAS Oliver
GBR
CDC
U18
01:40.82
+17.66
45
71
71
RICHARDS Alexandre
GBR
BSA
U18
01:38.31
+15.15
43
72
72
BESSELAAR Tobias
NED
U18
01:42.32
+19.16
46
73
73
CLARKE Robert
GBR
Mast-A
01:36.22
+13.06
38
74
74
FIELDER Howard
GBR
RAF
Mast-A
01:37.99
+14.83
42
Event Ranking
RNK
BIB
NAME
NATION
CLUB
CATEGORY
TOTAL
DIFF
1
9
PERRIER Lucas
FRA
U30
01:23.16
0.00
2
3
SCHULLER Victor
FRA
U30
01:23.24
+00.08
3
1
ALPHAND Nils
FRA
U30
01:23.55
+00.39
4
6
PICCARD Roy
FRA
U30
01:23.65
+00.49
5
16
KLUFTS Evan
FRA
U30
01:23.68
+00.52
6
21
FAVRE Guerlain
FRA
C.S COURCHEVEL
U21
01:24.18
+01.02
7
12
ZAZZI Pietro
ITA
U30
01:24.46
+01.30
8
4
ARNAUD Baptiste
FRA
U30
01:24.76
+01.60
9
27
INNES Iain
GBR
SSC
U21
01:24.77
+01.61
10
15
CAILLOT Ken
FRA
U21
01:24.96
+01.80
11
19
STEUDLE Roy-Alexander
GBR
U30
01:25.05
+01.88
12
23
VOLGGER Thomas
AUT
U21
01:25.36
+02.20
13
20
COTTINEAU Vito
FRA
U30
01:25.45
+02.29
14
28
PASQUIER Thomas
FRA
U21
01:25.48
+02.32
15
22
GAYDON CURTILLET Victor
FRA
U21
01:25.58
+02.42
16
13
TOMASONI Federico
ITA
U30
01:25.69
+02.53
17
33
COLLOMBET Ryan
FRA
U21
01:26.13
+02.97
18
32
VINTER Owen
GBR
AMB
U18
01:26.66
+03.50
19
37
POTH Robert
GBR
HEM
U30
01:26.84
+03.68
20
29
BANFI Pablo
FRA
Cs Les saisies
U18
01:26.85
+03.69
21
35
BESSON Victor
FRA
C.S Courchevel
U21
01:26.86
+03.70
22
17
ZAZZARO Giovanni
ITA
U21
01:27.13
+03.97
23
18
MATHIS Andreas
AUT
U30
01:27.15
+03.99
24
31
KOULA Jan
CZE
U21
01:27.23
+04.07
25
25
PAGET Ambroise
FRA
U21
01:27.29
+04.13
26
39
BORLET Quentin
FRA
U21
01:27.87
+04.70
27
43
WILLS Angus
GBR
EVO
U21
01:28.46
+05.30
28
51
GUIGONNET Edouard
GBR
U18
01:28.54
+05.38
29
54
MOYNIHAN Nicholas
GBR
U30
01:29.04
+05.88
30
40
BASTARD Edouard
FRA
U18
01:29.25
+06.09
31
36
MILATA Jiri
CZE
U21
01:29.32
+06.16
32
46
KUWALL Duncan
GBR
SSC
U21
01:29.75
+06.59
33
50
CHOMARAT Tom
FRA
U18
01:30.20
+07.03
34
42
BUTTERWORTH Thomas
GBR
EVO
U18
01:30.90
+07.74
35
67
GRAND Hayden
GBR
U30
01:32.10
+08.94
36
47
KRABSHUIS Noah
NED
U21
01:32.23
+09.07
37
60
GILLETT James
GBR
AMB
U18
01:34.00
+10.84
38
73
CLARKE Robert
GBR
Mast-A
01:36.22
+13.06
39
66
DE POURTALES Louis
GBR
BSA
U18
01:36.83
+13.67
40
65
SHEPHERD Calum
GBR
ASC
U21
01:37.07
+13.91
41
69
FRYERS Toby
GBR
BSA
U18
01:37.13
+13.97
42
74
FIELDER Howard
GBR
RAF
Mast-A
01:37.99
+14.83
43
71
RICHARDS Alexandre
GBR
BSA
U18
01:38.31
+15.15
44
68
WATERMAN Sam
NED
U18
01:38.55
+15.39
45
70
LUCAS Oliver
GBR
CDC
U18
01:40.82
+17.66
46
72
BESSELAAR Tobias
NED
U18
01:42.32
+19.16
2
DE VETTORI Matteo
ITA
U30
DNS
26
KOVBASNYUK Ivan
UKR
U30
DNS
55
DOYLE Jake
GBR
BSA
U18
DNS
5
GOWER Jack
GBR
SPR
U30
DNF
7
PERRIER Paul
FRA
U30
DNF
8
TUAIRE Louis
FRA
U21
DNF
10
FIVEL Sacha
FRA
U21
DNF
11
PFANNHAUSER Stefan
AUT
U21
DNF
14
ETXEZARRETA Adur
ESP
U30
DNF
24
REVIL Patrice
ITA
U21
DNF
30
PICCARD Daron
FRA
U30
DNF
34
BIBOLLET Joseph
FRA
U21
DNF
38
ESTIENNE Quentin
FRA
U21
DNF
41
KICK Euan
GBR
ATC
U30
DNF
44
HOLMES Robert
GBR
EVO
U18
DNF
45
BRUNO Benjamin
GBR
BSA
U21
DNF
48
KOPECKY Adam
CZE
U18
DNF
49
CUNNINGHAM Jack
GBR
EVO
U18
DNF
52
RANKIN Charles
GBR
AMB
U18
DNF
53
HUDSON Tom
GBR
BSA
U18
DNF
56
ABRISHAMI Diaco
GBR
BSA
U18
DNF
57
WALKER UTHEIM Harald
GBR
U18
DNF
58
PETRUK Nazariy
UKR
U21
DNF
59
WINDEN VAN Niels
NED
U18
DNF
61
OSMOND Cosmo
GBR
BSA
U18
DNF
62
HAY Adam
GBR
BSA
U18
DNF
63
PINI Max
GBR
AMB
U18
DNF
64
FLUCK Adam
GBR
SPR
U18
DNF