DELANCEY GB ALPINE CHILDRENS CHAMPIONSHIPS 2019
08 April 2019
U16/U14 Super G - Men
Tignes (FRA)
more
Lognan
-
Super G
Weather
Snow:
Weather:
Temp Start:
-0,1° C
Temp Finish:
0° C
Race Info
Homologation:
12667/12/17
Start:
2662m
Finish:
2105m
Length:
-
Gates:
29 (26)
Start Time:
09:30 (local)
Live
Start List
Ranking
Live
BIB
NAME
CLUB
CATEGORY
Run
95
BAXTER Kerr
BSA
U14
DNF
94
HOWELL Zachary
U16
01:01.73
93
HORN Frederick
ATC
U14
01:07.67
92
DERAM Max
CDC
U14
01:07.85
91
QUEISSER Ferdinand
ATC
U14
DNF
90
VITALE Flavio
APX
U14
01:04.04
89
COLLYER-TODD Lucas
SPR
U14
01:07.05
88
TYSER Caspar
U14
01:06.06
87
SHERLOCK Fergus
CSC
U14
01:14.00
86
MACLUSKIE Rory
GSC
U16
01:00.79
85
SANDLER Jameson
U16
01:05.51
84
WARD Daniel
U16
01:03.41
83
MAUDE Ted
BSA
U14
01:14.81
82
WATTS Charlie
PRE
U14
01:09.67
81
CHASTNEY Harry
BSA
U14
01:08.40
80
O'CONNOR Oscar
CDC
U14
01:07.93
79
WRIGHT Oscar
DHO
U14
01:07.50
78
NEALE Jamie
K
U16
DNS
77
SADLER Oliver
K
U14
01:12.34
76
JANSEN Ben
SPR
U14
01:08.14
75
SALTER Finley
SPR
U14
01:10.47
74
CILOGLU Can Spencer
PRE
U14
01:15.62
73
OSMOND Orlando
K
U14
01:08.15
72
ISON William
K
U14
01:09.04
71
BAYLES Sebastian
SPR
U16
01:06.91
70
KADRNKA Tobias
SPR
U14
DNF
69
WHATFORD Ben
GDN
U14
01:07.51
68
JACKSON Thomas
SPR
U14
01:06.72
67
CUTTING Isaac
BSA
U16
DNF
66
GOLDSCHMIED Samson
K
U14
01:06.09
65
WHITEHEAD Marlon
ATC
U14
01:06.28
64
DEMPSTER Arran
ATC
U14
01:10.56
63
HOLDER Charles
U14
01:04.06
62
ROSS Angus
K
U14
01:08.19
61
SPARKS Theo
K
U14
01:05.43
60
JOHNSTON Robbie
CDC
U14
01:06.52
59
VANS AGNEW Toby
CDC
U16
01:04.87
58
BUSH Toby
K
U14
01:06.73
48
HODGE Ryrie
ATC
U14
DNF
57
MCKEY Lewis
GSR
U14
01:05.22
56
GILLETT Matthew
SPR
U14
01:03.68
55
VANGER Sebastian
K
U14
01:03.58
54
LEWIS Hal
K
U16
01:07.24
53
DIGBY Hector
U14
DNF
52
WILLIAMS George
PRE
U16
DNF
51
FORSTER Will
RTR
U16
01:05.18
50
PROCTOR Emerson
APX
U14
01:02.25
30
THOMPSON Joseph
U16
01:03.24
49
CULLINANE Rupert
DHO
U16
01:04.03
47
WATSON Murdo
ATC
U14
DNF
46
DUNCAN Harry
AMB
U14
01:02.69
45
WALLACE Jackson
BSA
U14
DNF
44
LENNOX William
EVO
U14
01:03.43
43
GRECULA Adam
BSA
U14
01:03.20
42
ALDRIDGE-BATE Ben
SPR
U14
01:03.62
41
ACKERLEY Sebastian
K
U14
01:03.26
23
STANWAY Kayne
AMB
U14
01:00.52
40
LEITCH Daniel
ATC
U14
01:02.53
39
BRAY William
DRA
U14
01:01.15
38
BLACK Harry
U14
01:02.36
37
BLYTH Ruaridh
APX
U14
01:02.21
36
MCINTYRE Ross
BSC
U16
01:06.78
35
LANCASTER Alex
K
U16
01:02.33
34
SMITH Roli
ATC
U16
DNS
33
RADWAN Adam
K
U14
58.35
32
ALDRIDGE-BATE Charlie
SPR
U16
DNF
31
BUSH Jacob
K
U14
01:01.23
29
GUINNESS Rupert
APX
U14
DNF
28
JENNINGS Toby
U16
58.91
27
BAGGALEY Fraser
ATC
U14
01:01.31
26
PARKER Travis
AMB
U14
01:04.36
25
CALDER Lewis
APX
U14
01:00.81
24
OGDEN Alex
AIG
U14
58.98
22
YUNG Adrian
CDC
U16
DNF
21
WOOLLEY Kieran
EVO
U14
59.32
20
MUNRO Gregor
AMB
U16
01:00.81
19
HART Benjamin
SPR
U16
59.35
18
HALL Alistair
GSR
U16
59.15
17
O'CONNOR Charlie
CDC
U16
59.03
16
BLACK George
U14
01:00.13
15
SLADE Ted
BSA
U16
57.34
14
COLLINS Oliver
U16
59.51
13
AVENT Sebastien
BSA
U16
57.61
12
PYE Ryan
AMB
U16
59.20
11
SCHUBERT Maximilian
CDC
U16
59.43
10
HUNTER Fraser
GSR
U16
59.20
9
CLYDE Sam
K
U16
58.52
8
ELLIS Lucas
APX
U16
DNF
7
RAMPTON Thomas
EVO
U16
58.00
6
CARRICK-SMITH Luca
BSA
U14
58.61
5
KADRNKA Markus
AMB
U16
59.34
4
HUISMAN MURO Kaylan
AMB
U16
58.22
3
ROSS Callum
K
U16
58.34
2
URQUHART Aidan
K
U16
DNF
1
BENNETT Elliott
K
U16
55.89
Start List
NO
BIB
NAME
CLUB
CATEGORY
Run
Diff
RK
1
1
BENNETT Elliott
K
U16
55.89
0.00
1
2
2
URQUHART Aidan
K
U16
DNF
3
3
ROSS Callum
K
U16
58.34
+02.45
6
4
4
HUISMAN MURO Kaylan
AMB
U16
58.22
+02.33
5
5
5
KADRNKA Markus
AMB
U16
59.34
+03.45
17
6
6
CARRICK-SMITH Luca
BSA
U14
58.61
+02.71
9
7
7
RAMPTON Thomas
EVO
U16
58.00
+02.11
4
8
8
ELLIS Lucas
APX
U16
DNF
9
9
CLYDE Sam
K
U16
58.52
+02.63
8
10
10
HUNTER Fraser
GSR
U16
59.20
+03.31
15
11
11
SCHUBERT Maximilian
CDC
U16
59.43
+03.54
19
12
12
PYE Ryan
AMB
U16
59.20
+03.30
14
13
13
AVENT Sebastien
BSA
U16
57.61
+01.72
3
14
14
COLLINS Oliver
U16
59.51
+03.62
20
15
15
SLADE Ted
BSA
U16
57.34
+01.45
2
16
16
BLACK George
U14
01:00.13
+04.24
21
17
17
O'CONNOR Charlie
CDC
U16
59.03
+03.14
12
18
18
HALL Alistair
GSR
U16
59.15
+03.26
13
19
19
HART Benjamin
SPR
U16
59.35
+03.45
18
20
20
MUNRO Gregor
AMB
U16
01:00.81
+04.92
25
21
21
WOOLLEY Kieran
EVO
U14
59.32
+03.43
16
22
22
YUNG Adrian
CDC
U16
DNF
23
23
STANWAY Kayne
AMB
U14
01:00.52
+04.63
22
24
24
OGDEN Alex
AIG
U14
58.98
+03.09
11
25
25
CALDER Lewis
APX
U14
01:00.81
+04.91
24
26
26
PARKER Travis
AMB
U14
01:04.36
+08.47
47
27
27
BAGGALEY Fraser
ATC
U14
01:01.31
+05.42
28
28
28
JENNINGS Toby
U16
58.91
+03.02
10
29
29
GUINNESS Rupert
APX
U14
DNF
30
30
THOMPSON Joseph
U16
01:03.24
+07.35
37
31
31
BUSH Jacob
K
U14
01:01.23
+05.34
27
32
32
ALDRIDGE-BATE Charlie
SPR
U16
DNF
33
33
RADWAN Adam
K
U14
58.35
+02.46
7
34
34
SMITH Roli
ATC
U16
DNS
35
35
LANCASTER Alex
K
U16
01:02.33
+06.44
32
36
36
MCINTYRE Ross
BSC
U16
01:06.78
+10.89
59
37
37
BLYTH Ruaridh
APX
U14
01:02.21
+06.31
30
38
38
BLACK Harry
U14
01:02.36
+06.46
33
39
39
BRAY William
DRA
U14
01:01.15
+05.26
26
40
40
LEITCH Daniel
ATC
U14
01:02.53
+06.64
34
41
41
ACKERLEY Sebastian
K
U14
01:03.26
+07.36
38
42
42
ALDRIDGE-BATE Ben
SPR
U14
01:03.62
+07.73
42
43
43
GRECULA Adam
BSA
U14
01:03.20
+07.30
36
44
44
LENNOX William
EVO
U14
01:03.43
+07.53
40
45
45
WALLACE Jackson
BSA
U14
DNF
46
46
DUNCAN Harry
AMB
U14
01:02.69
+06.80
35
47
47
WATSON Murdo
ATC
U14
DNF
48
48
HODGE Ryrie
ATC
U14
DNF
49
49
CULLINANE Rupert
DHO
U16
01:04.03
+08.14
44
50
50
PROCTOR Emerson
APX
U14
01:02.25
+06.36
31
51
51
FORSTER Will
RTR
U16
01:05.18
+09.28
49
52
52
WILLIAMS George
PRE
U16
DNF
53
53
DIGBY Hector
U14
DNF
54
54
LEWIS Hal
K
U16
01:07.24
+11.35
62
55
55
VANGER Sebastian
K
U14
01:03.58
+07.68
41
56
56
GILLETT Matthew
SPR
U14
01:03.68
+07.79
43
57
57
MCKEY Lewis
GSR
U14
01:05.22
+09.33
50
58
58
BUSH Toby
K
U14
01:06.73
+10.84
58
59
59
VANS AGNEW Toby
CDC
U16
01:04.87
+08.98
48
60
60
JOHNSTON Robbie
CDC
U14
01:06.52
+10.63
56
61
61
SPARKS Theo
K
U14
01:05.43
+09.54
51
62
62
ROSS Angus
K
U14
01:08.19
+12.30
70
63
63
HOLDER Charles
U14
01:04.06
+08.17
46
64
64
DEMPSTER Arran
ATC
U14
01:10.56
+14.66
75
65
65
WHITEHEAD Marlon
ATC
U14
01:06.28
+10.39
55
66
66
GOLDSCHMIED Samson
K
U14
01:06.09
+10.20
54
67
67
CUTTING Isaac
BSA
U16
DNF
68
68
JACKSON Thomas
SPR
U14
01:06.72
+10.83
57
69
69
WHATFORD Ben
GDN
U14
01:07.51
+11.62
64
70
70
KADRNKA Tobias
SPR
U14
DNF
71
71
BAYLES Sebastian
SPR
U16
01:06.91
+11.01
60
72
72
ISON William
K
U14
01:09.04
+13.15
72
73
73
OSMOND Orlando
K
U14
01:08.15
+12.26
69
74
74
CILOGLU Can Spencer
PRE
U14
01:15.62
+19.73
79
75
75
SALTER Finley
SPR
U14
01:10.47
+14.58
74
76
76
JANSEN Ben
SPR
U14
01:08.14
+12.24
68
77
77
SADLER Oliver
K
U14
01:12.34
+16.44
76
78
78
NEALE Jamie
K
U16
DNS
79
79
WRIGHT Oscar
DHO
U14
01:07.50
+11.60
63
80
80
O'CONNOR Oscar
CDC
U14
01:07.93
+12.04
67
81
81
CHASTNEY Harry
BSA
U14
01:08.40
+12.51
71
82
82
WATTS Charlie
PRE
U14
01:09.67
+13.78
73
83
83
MAUDE Ted
BSA
U14
01:14.81
+18.92
78
84
84
WARD Daniel
U16
01:03.41
+07.51
39
85
85
SANDLER Jameson
U16
01:05.51
+09.62
52
86
86
MACLUSKIE Rory
GSC
U16
01:00.79
+04.90
23
87
87
SHERLOCK Fergus
CSC
U14
01:14.00
+18.11
77
88
88
TYSER Caspar
U14
01:06.06
+10.17
53
89
89
COLLYER-TODD Lucas
SPR
U14
01:07.05
+11.16
61
90
90
VITALE Flavio
APX
U14
01:04.04
+08.15
45
91
91
QUEISSER Ferdinand
ATC
U14
DNF
92
92
DERAM Max
CDC
U14
01:07.85
+11.96
66
93
93
HORN Frederick
ATC
U14
01:07.67
+11.78
65
94
94
HOWELL Zachary
U16
01:01.73
+05.84
29
95
95
BAXTER Kerr
BSA
U14
DNF
Event Ranking
RNK
BIB
NAME
CLUB
CATEGORY
TOTAL
DIFF
1
1
BENNETT Elliott
K
U16
55.89
0.00
2
15
SLADE Ted
BSA
U16
57.34
+01.45
3
13
AVENT Sebastien
BSA
U16
57.61
+01.72
4
7
RAMPTON Thomas
EVO
U16
58.00
+02.11
5
4
HUISMAN MURO Kaylan
AMB
U16
58.22
+02.33
6
3
ROSS Callum
K
U16
58.34
+02.45
7
33
RADWAN Adam
K
U14
58.35
+02.46
8
9
CLYDE Sam
K
U16
58.52
+02.63
9
6
CARRICK-SMITH Luca
BSA
U14
58.61
+02.71
10
28
JENNINGS Toby
U16
58.91
+03.02
11
24
OGDEN Alex
AIG
U14
58.98
+03.09
12
17
O'CONNOR Charlie
CDC
U16
59.03
+03.14
13
18
HALL Alistair
GSR
U16
59.15
+03.26
14
12
PYE Ryan
AMB
U16
59.20
+03.30
15
10
HUNTER Fraser
GSR
U16
59.20
+03.31
16
21
WOOLLEY Kieran
EVO
U14
59.32
+03.43
17
5
KADRNKA Markus
AMB
U16
59.34
+03.45
18
19
HART Benjamin
SPR
U16
59.35
+03.45
19
11
SCHUBERT Maximilian
CDC
U16
59.43
+03.54
20
14
COLLINS Oliver
U16
59.51
+03.62
21
16
BLACK George
U14
01:00.13
+04.24
22
23
STANWAY Kayne
AMB
U14
01:00.52
+04.63
23
86
MACLUSKIE Rory
GSC
U16
01:00.79
+04.90
24
25
CALDER Lewis
APX
U14
01:00.81
+04.91
25
20
MUNRO Gregor
AMB
U16
01:00.81
+04.92
26
39
BRAY William
DRA
U14
01:01.15
+05.26
27
31
BUSH Jacob
K
U14
01:01.23
+05.34
28
27
BAGGALEY Fraser
ATC
U14
01:01.31
+05.42
29
94
HOWELL Zachary
U16
01:01.73
+05.84
30
37
BLYTH Ruaridh
APX
U14
01:02.21
+06.31
31
50
PROCTOR Emerson
APX
U14
01:02.25
+06.36
32
35
LANCASTER Alex
K
U16
01:02.33
+06.44
33
38
BLACK Harry
U14
01:02.36
+06.46
34
40
LEITCH Daniel
ATC
U14
01:02.53
+06.64
35
46
DUNCAN Harry
AMB
U14
01:02.69
+06.80
36
43
GRECULA Adam
BSA
U14
01:03.20
+07.30
37
30
THOMPSON Joseph
U16
01:03.24
+07.35
38
41
ACKERLEY Sebastian
K
U14
01:03.26
+07.36
39
84
WARD Daniel
U16
01:03.41
+07.51
40
44
LENNOX William
EVO
U14
01:03.43
+07.53
41
55
VANGER Sebastian
K
U14
01:03.58
+07.68
42
42
ALDRIDGE-BATE Ben
SPR
U14
01:03.62
+07.73
43
56
GILLETT Matthew
SPR
U14
01:03.68
+07.79
44
49
CULLINANE Rupert
DHO
U16
01:04.03
+08.14
45
90
VITALE Flavio
APX
U14
01:04.04
+08.15
46
63
HOLDER Charles
U14
01:04.06
+08.17
47
26
PARKER Travis
AMB
U14
01:04.36
+08.47
48
59
VANS AGNEW Toby
CDC
U16
01:04.87
+08.98
49
51
FORSTER Will
RTR
U16
01:05.18
+09.28
50
57
MCKEY Lewis
GSR
U14
01:05.22
+09.33
51
61
SPARKS Theo
K
U14
01:05.43
+09.54
52
85
SANDLER Jameson
U16
01:05.51
+09.62
53
88
TYSER Caspar
U14
01:06.06
+10.17
54
66
GOLDSCHMIED Samson
K
U14
01:06.09
+10.20
55
65
WHITEHEAD Marlon
ATC
U14
01:06.28
+10.39
56
60
JOHNSTON Robbie
CDC
U14
01:06.52
+10.63
57
68
JACKSON Thomas
SPR
U14
01:06.72
+10.83
58
58
BUSH Toby
K
U14
01:06.73
+10.84
59
36
MCINTYRE Ross
BSC
U16
01:06.78
+10.89
60
71
BAYLES Sebastian
SPR
U16
01:06.91
+11.01
61
89
COLLYER-TODD Lucas
SPR
U14
01:07.05
+11.16
62
54
LEWIS Hal
K
U16
01:07.24
+11.35
63
79
WRIGHT Oscar
DHO
U14
01:07.50
+11.60
64
69
WHATFORD Ben
GDN
U14
01:07.51
+11.62
65
93
HORN Frederick
ATC
U14
01:07.67
+11.78
66
92
DERAM Max
CDC
U14
01:07.85
+11.96
67
80
O'CONNOR Oscar
CDC
U14
01:07.93
+12.04
68
76
JANSEN Ben
SPR
U14
01:08.14
+12.24
69
73
OSMOND Orlando
K
U14
01:08.15
+12.26
70
62
ROSS Angus
K
U14
01:08.19
+12.30
71
81
CHASTNEY Harry
BSA
U14
01:08.40
+12.51
72
72
ISON William
K
U14
01:09.04
+13.15
73
82
WATTS Charlie
PRE
U14
01:09.67
+13.78
74
75
SALTER Finley
SPR
U14
01:10.47
+14.58
75
64
DEMPSTER Arran
ATC
U14
01:10.56
+14.66
76
77
SADLER Oliver
K
U14
01:12.34
+16.44
77
87
SHERLOCK Fergus
CSC
U14
01:14.00
+18.11
78
83
MAUDE Ted
BSA
U14
01:14.81
+18.92
79
74
CILOGLU Can Spencer
PRE
U14
01:15.62
+19.73
34
SMITH Roli
ATC
U16
DNS
78
NEALE Jamie
K
U16
DNS
2
URQUHART Aidan
K
U16
DNF
8
ELLIS Lucas
APX
U16
DNF
22
YUNG Adrian
CDC
U16
DNF
29
GUINNESS Rupert
APX
U14
DNF
32
ALDRIDGE-BATE Charlie
SPR
U16
DNF
45
WALLACE Jackson
BSA
U14
DNF
47
WATSON Murdo
ATC
U14
DNF
48
HODGE Ryrie
ATC
U14
DNF
52
WILLIAMS George
PRE
U16
DNF
53
DIGBY Hector
U14
DNF
67
CUTTING Isaac
BSA
U16
DNF
70
KADRNKA Tobias
SPR
U14
DNF
91
QUEISSER Ferdinand
ATC
U14
DNF
95
BAXTER Kerr
BSA
U14
DNF