Ambition British Schools Alpine Champs
13 April 2017
Slalom / U14/16 - Run 2
Leogang (AUT)
more
Thalack
-
Slalom
Weather
Snow:
Soft Spring Snow
Weather:
Overcast
Temp Start:
8° C
Temp Finish:
8° C
Race Info
Homologation:
10045/01/11
Start:
1740m
Finish:
1580m
Length:
-
Gates:
60 (58)
Start Time:
10:30 (local)
Race Complete
Live
Start List
Ranking
Live
BIB
NAME
GENDER
CLUB
CATEGORY
Run
29
BAYNTUN Philipe
M
AIG
U16
DNF
21
DAVIES Alex
M
JRS
U16
01:05.85
22
WEEKS Oliver
M
DRA
U16
55.23
30
BRERA Roberto
M
AIG
U16
58.11
28
CUNNINGHAM Jack
M
EVO
U16
01:00.46
27
LANGMUIR Calum
M
ATC
U16
58.79
25
DE POURTALES Louis
M
ATC
U16
01:00.96
26
UPTON Thomas
M
U16
01:00.65
20
PINI Maximilian
M
AMB
U16
59.15
23
BUTTERWORTH Thomas
M
BSA
U16
01:00.08
24
BARTON Dominic
M
EVO
U16
01:10.05
10
THOMPSON Joseph
M
DHO
U14
01:06.24
11
HINE Harry
M
EVO
U14
01:13.84
13
HUISMAN MURO Kaylan
M
AMB
U14
59.13
14
UPTON Jack
M
AMB
U14
01:00.22
15
BARTLETT Arthur
M
U14
01:05.56
16
RUSHOLME Otta
M
U14
01:08.49
17
METHERINGHAM Zachary
M
EVO
U14
01:12.76
18
RAY Jordan
M
AIG
U14
01:10.32
19
TUFFLEY Magnus
M
VIL
U14
01:04.80
5
STARK Daisy
F
ATC
U16
01:13.26
8
CHASTNEY Rebecca
F
AIG
U16
01:05.25
6
STRUTHERS Ciorstaidh
F
SFR
U16
01:04.21
7
GRANT Andrena
F
ATC
U16
01:05.74
9
YOSHIOKA Nanoha
F
AIG
U16
01:08.30
1
CATLIN Glesni
F
AMB
U14
01:01.67
2
GIBSON Sophie
F
AMB
U14
01:13.04
3
MCLEISH Emily
F
HEM
U14
01:08.60
4
HERRIES Olivia
F
EVO
U14
01:03.46
Start List
NO
BIB
NAME
GENDER
CLUB
CATEGORY
Run 1
Diff 1
RK1
Run 2
Diff 2
RK2
TOTAL
1
4
HERRIES Olivia
F
EVO
U14
56.11
+08.01
12
01:03.46
+08.23
12
01:59.57
2
3
MCLEISH Emily
F
HEM
U14
59.91
+11.81
22
01:08.60
+13.37
22
02:08.51
3
2
GIBSON Sophie
F
AMB
U14
01:03.92
+15.82
26
01:13.04
+17.81
26
02:16.96
4
1
CATLIN Glesni
F
AMB
U14
55.60
+07.50
11
01:01.67
+06.44
11
01:57.27
5
9
YOSHIOKA Nanoha
F
AIG
U16
59.94
+11.84
23
01:08.30
+13.07
20
02:08.24
6
7
GRANT Andrena
F
ATC
U16
57.50
+09.40
18
01:05.74
+10.51
17
02:03.24
7
6
STRUTHERS Ciorstaidh
F
SFR
U16
56.99
+08.89
17
01:04.21
+08.98
13
02:01.20
8
8
CHASTNEY Rebecca
F
AIG
U16
56.60
+08.51
14
01:05.25
+10.02
15
02:01.85
9
5
STARK Daisy
F
ATC
U16
01:05.00
+16.91
27
01:13.26
+18.03
27
02:18.26
10
19
TUFFLEY Magnus
M
VIL
U14
58.21
+10.12
19
01:04.80
+09.57
14
02:03.01
11
18
RAY Jordan
M
AIG
U14
01:02.06
+13.96
25
01:10.32
+15.09
24
02:12.38
12
17
METHERINGHAM Zachary
M
EVO
U14
01:05.26
+17.17
28
01:12.76
+17.53
25
02:18.02
13
16
RUSHOLME Otta
M
U14
01:00.75
+12.66
24
01:08.49
+13.26
21
02:09.24
14
15
BARTLETT Arthur
M
U14
56.72
+08.62
15
01:05.56
+10.33
16
02:02.28
15
14
UPTON Jack
M
AMB
U14
52.24
+04.14
6
01:00.22
+04.99
7
01:52.46
16
13
HUISMAN MURO Kaylan
M
AMB
U14
51.79
+03.70
4
59.13
+03.90
4
01:50.92
17
12
EVANS Edward
M
U14
58.48
+10.38
20
DSQ
DSQ
18
11
HINE Harry
M
EVO
U14
01:05.41
+17.31
29
01:13.84
+18.61
28
02:19.25
19
10
THOMPSON Joseph
M
DHO
U14
56.90
+08.80
16
01:06.24
+11.01
19
02:03.14
20
24
BARTON Dominic
M
EVO
U16
56.17
+08.07
13
01:10.05
+14.82
23
02:06.22
21
23
BUTTERWORTH Thomas
M
BSA
U16
53.36
+05.26
10
01:00.08
+04.85
6
01:53.44
22
20
PINI Maximilian
M
AMB
U16
52.77
+04.67
9
59.15
+03.92
5
01:51.92
23
26
UPTON Thomas
M
U16
52.57
+04.47
8
01:00.65
+05.42
9
01:53.22
24
25
DE POURTALES Louis
M
ATC
U16
52.40
+04.31
7
01:00.96
+05.73
10
01:53.36
25
27
LANGMUIR Calum
M
ATC
U16
52.04
+03.95
5
58.79
+03.56
3
01:50.83
26
28
CUNNINGHAM Jack
M
EVO
U16
51.62
+03.52
3
01:00.46
+05.23
8
01:52.08
27
30
BRERA Roberto
M
AIG
U16
50.48
+02.38
2
58.11
+02.88
2
01:48.59
28
22
WEEKS Oliver
M
DRA
U16
48.09
0.00
1
55.23
0.00
1
01:43.32
29
21
DAVIES Alex
M
JRS
U16
58.50
+10.40
21
01:05.85
+10.62
18
02:04.35
30
29
BAYNTUN Philipe
M
AIG
U16
DNF
DNF
DNF
Event Ranking
RNK
BIB
NAME
GENDER
CLUB
CATEGORY
Run 1
Run 2
TOTAL
DIFF
1
22
WEEKS Oliver
M
DRA
U16
48.09
55.23
01:43.32
0.00
2
30
BRERA Roberto
M
AIG
U16
50.48
58.11
01:48.59
+05.26
3
27
LANGMUIR Calum
M
ATC
U16
52.04
58.79
01:50.83
+07.51
4
13
HUISMAN MURO Kaylan
M
AMB
U14
51.79
59.13
01:50.92
+07.60
5
20
PINI Maximilian
M
AMB
U16
52.77
59.15
01:51.92
+08.59
6
28
CUNNINGHAM Jack
M
EVO
U16
51.62
01:00.46
01:52.08
+08.75
7
14
UPTON Jack
M
AMB
U14
52.24
01:00.22
01:52.46
+09.13
8
26
UPTON Thomas
M
U16
52.57
01:00.65
01:53.22
+09.89
9
25
DE POURTALES Louis
M
ATC
U16
52.40
01:00.96
01:53.36
+10.04
10
23
BUTTERWORTH Thomas
M
BSA
U16
53.36
01:00.08
01:53.44
+10.11
11
1
CATLIN Glesni
F
AMB
U14
55.60
01:01.67
01:57.27
+13.94
12
4
HERRIES Olivia
F
EVO
U14
56.11
01:03.46
01:59.57
+16.24
13
6
STRUTHERS Ciorstaidh
F
SFR
U16
56.99
01:04.21
02:01.20
+17.87
14
8
CHASTNEY Rebecca
F
AIG
U16
56.60
01:05.25
02:01.85
+18.53
15
15
BARTLETT Arthur
M
U14
56.72
01:05.56
02:02.28
+18.95
16
19
TUFFLEY Magnus
M
VIL
U14
58.21
01:04.80
02:03.01
+19.69
17
10
THOMPSON Joseph
M
DHO
U14
56.90
01:06.24
02:03.14
+19.81
18
7
GRANT Andrena
F
ATC
U16
57.50
01:05.74
02:03.24
+19.91
19
21
DAVIES Alex
M
JRS
U16
58.50
01:05.85
02:04.35
+21.02
20
24
BARTON Dominic
M
EVO
U16
56.17
01:10.05
02:06.22
+22.89
21
9
YOSHIOKA Nanoha
F
AIG
U16
59.94
01:08.30
02:08.24
+24.91
22
3
MCLEISH Emily
F
HEM
U14
59.91
01:08.60
02:08.51
+25.18
23
16
RUSHOLME Otta
M
U14
01:00.75
01:08.49
02:09.24
+25.92
24
18
RAY Jordan
M
AIG
U14
01:02.06
01:10.32
02:12.38
+29.05
25
2
GIBSON Sophie
F
AMB
U14
01:03.92
01:13.04
02:16.96
+33.63
26
17
METHERINGHAM Zachary
M
EVO
U14
01:05.26
01:12.76
02:18.02
+34.70
27
5
STARK Daisy
F
ATC
U16
01:05.00
01:13.26
02:18.26
+34.94
28
11
HINE Harry
M
EVO
U14
01:05.41
01:13.84
02:19.25
+35.92
29
BAYNTUN Philipe
M
AIG
U16
DNF
DNF
DNF
12
EVANS Edward
M
U14
58.48
DSQ
DSQ